Türk metal ve Mess anlaşmaya vardı

Türk metal ve Mess anlaşmaya vardı

Türk Metal – MESS görüşmesi sonuçlandı. Türk Metal ile MESS anlaştı. Toplu sözleşmenin ayrıntıları açıklandı. Sözleşme 2 yıllık imzalanmış, ücrete sosyal haklar hariç yüzde 24.63 zam yapıldı.
Türk Metal ile MESS arasında 29 ocak saat 18.00’da başlayan görüşme sabaha karşı 06.00’da sonuçlandı. Türk Metal’in yaptığı açıklamada, ‘MESS ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlanmış ve sözleşme bağıtlanmıştır’ denildi. Anlaşmadaki zam oranları ve ayrıntılar Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak açıkladı.

– Sözleşme 2 yıllık imzalandı

– Çekme gereğince 31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretleri 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.

– Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek

– Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. 15 yılda kıdem zammı sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzerindeki kıdemli işçiler kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak

– Ayrıca kıdem yılını 1 ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak

– Sosyal hakları haricinde 1 yılını dolduran işçi en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi 24.63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62

– Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getiri yüzde 1.68

– Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31

– Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.

EK HAKLAR
– Tamamlayıcı sağlık sigortası – Maddi getirisi yıllık 480 lira

– Kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin

– Postabaşı tazminatı – Saat başı yüzde 8

Asgari ücret 1603 TL oldu

Asgari ücret 1603 TL oldu

2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı açıklandı. 2017 yılının son çalışma gününde ‘Asgari ücret tespit komisyonu’ görüşmeler sonucunda asgari ücreti 1603 TL olarak belirledi.

Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla işçiye gelen asgari ücret zammı yüzde 14, 2 oranında yükselmiş oldu. Brüt ücret 2029 TL olan asgari ücretlinin eline geçen ücret bin altı yüz üç tl olacak.

Asgari ücretin açıklanmasıyla gözler Türk metal sendikasıyla Mess arasında gerçekleşecek anlaşmaya çevrildi.

Sodayı bardakta içmeyin

Sodayı bardakta içmeyin

Soda yada maden suyu diye bildiğimiz içeçeği yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırdığı için tükettiğimiz oluyor. Hatta meyveli olanları normal meyve suyu yada gün içinde ağzımız tatlansın diye bile içtiğimiz oluyor.

Peki maden suyunu bardakta içiyor musunuz? Çünkü genelde şişede olan ve kapağı açıp tek içimlik bitirdiğimiz maden suları bardağa döküldüğünde içinde çözülmüş karbondioksit havaya karışıyor.

Maden suyunun içinde bize faydalı olan sodyum,  potasyum,  magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Bardağa dökülen maden suyunun köpürmesiyle içinde bulunan gaz (Co2) buharlaşıp içinden kayboluyor. Bu da diğer minerallerin kaybolmasına neden oluyor.

Maden suyunda  bulunan mineraller sağlımızı korur,  cildin genç ve taze kalmasını sağlıyor.

Tarkan Beni çok sev şarkısı müziği alıntı mı?

Bilindiği gibi Tarkan 2017 yılında başarılı bir albümle adından yine söz ettirmişti. Son “Altın Kelebek” ödüllerinde “Beni çok sev” adlı şarkıyı söyleyerek ödülünü almış ve gerçekten çok beğenilmişti.

Artık Youtube üzerinden eski yeni video ve şarkıları istediğimiz anda arayıp bulduğumuzdan aklımıza takılan bir şey oldu mu hemen internetten araştırıyoruz.

Çalıntı şarkı furyası moda olmuşken bu sefer ki iddia Tarkan’ın ‘Beni çok sev’ şarkısıyla alevlendi.

Müziği eski bir şarkının müziğiyle çok benzesiyor. Hatta aşağıda paylaşılmış olan Youtube ekinden de dinleyince siz de hak vereceksiniz diyebilirim. Eğer video hızını 0, 75 olarak ayarlarsanız aynısı da diyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=i3Ri1jIo7iU

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

Soğuk ve rüzgarlı havalarda yüzümüzü korumaya dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü uzun süreli rüzgar ve aşırı soğuk hava yüz kaslarımıza zarar verebilir. Ayrıca yüzünüzdeki sinirlerin de zarar görmesiyle kendimize kalıcı hasarlar da verebiliriz.

Uzmanlar bu konuda soğuk havalarda kendimize dikkat etmemiz için bizleri uyarıyor. Kendimizi korumak için yapmamız gerekenler ise gayet basit. Atkı ve şapka veya bere takmak,  araba ile seyahat esnasında camları kapalı tutmak,  ıslak saçla soğuğa maruz kalmamak bu önlemler arasında sayılabilir.

Yüz felci kısa süreli bir durum olmakla beraber 2-3 hafta içinde kendinden geçmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan kişilerde göz kapaklarında,  ağız mimiklerinde,  kaş bölgelerinde istemsiz hareketler veya buradaki kaslarda çeşitli kasılmalarla beraber zorlanmalar olabilmektedir.

Fatih Terim Galatasaray’a geri döndü

Fatih Terim Galatasaray’a geri döndü

Galatasaray Fatih Terim ile görüşmelere başlandığını bildirmesiyle bütün haber siteleri ve sosyal medya transferi bitmiş gibi gördü.

Fatih Terim de twitter hesabından “Nerede kalmıştık” yazıp Galatasaray’ı etiketleyince taraftarları sevince boğuldu.

Bazıları eski sevgiliye gönderme yaptı. “Fatih Terim ve Galatasaray nerde kaldı bilmem ama sen ve ben yarım kaldık”

“Fatih Terim  bile Galatasaray’a döndü. Sen bana dönmedin.”

“Babam akşam eve geldiğinde de böyle mutlu olurdum. Hoşgeldin Hocam!”

Bazıları da 21 aralık en uzun gece olduğundan bu geceye bir gönderme yapmış.

“En uzun geceyi aydınlatan haber…”

“21 Aralık bundan sonra en uzun gece değil, Galatasaraylılar için en mutlu gece olarak tarihe geçecek. İmparator yuvaya geri döndü”

“Fatih Terim’in Galatasaray’a dönmesiyle bu gece kimse uyku uyuyamaz artık bizler mutluluktan diğerleri korkudan…”

Bakalım Fatih Terim Galatasaray’a nasıl bir hava katacak. İmparator lakabının hakkını verip,  yeniden tarih yazacak mı?

 

Taş ocağı firmasına para cezası verildi

Taş ocağı firmasına para cezası verildi

Demirtaş barajı yakınlarındaki ormanlık bir araziye kamyonlarla nasıl moloz döküldüğünü videolarda görmüştük. Bu videoları ve ihbarları değerlendiren Orman bölge müdürlüğü yaptığı incelemelerde taş ocağı firmasını suçlu buldu.

Orman bölge müdürlüğü firmanın izinli olduğu saha sınırlarını 78 dönüm aşarak Orman bölge müdürlüğünden izin almadan çevreye ve doğa zarar verip, çok sayıda ağacın kırılıp zarar görmesine neden olmuştur. Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada;

Firma, moloz dökümü için bizden izin almadı. Bu nedenle ilgili firmaya 6831 Sayılı Kanuna istinaden 183 bin 817 lira idari para cezası kestik. Ağaçlandırma gideri olarak da ayrıca 172 bin 100 lira ceza verdik. Ceza bununla sınırlı kalmadı, firma yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Firmaya, yapılacak yargılama sonunda adli para cezası da kesilebilir. Bunun yanı sıra firma sorumluları hapis cezası da alabilir.

denildi.

Apple güncelleme ve performans sorunu

Apple güncelleme ve performans sorunu

Apple,  bilindiği üzere İPhone modelleriyle kalitesini ve performansını her zaman ön planda tuttuğunu gösteriyor. Fakat yeni güncellemeler eski model iPhone telefonlarda gözle görülür bir performans düşüklüğü oluşturuyor.

Apple’dan yapılan bir açıklama bu durumu doğrular nitelikte. Apple yaptığı açıklamada performans düşüklüğünü eskimiş pil,  bataryaya bağlıyor.

Hedefimiz, müşterilerimiz için genel performans ve cihazlarının ömürlerini uzatmak adına en iyi deneyimi sunmak. Lithium-ion piller, soğuk havalarda, düşük kapasitelerde ve eskime durumlarında cihazların en yüksek güç ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak hale geliyorlar. Bu da elektronik bileşenlere zarar vermemek için beklenmedik anda cihazların kapanmasını sebep oluyor.

Aslında yaptığı güncellemelerle işlemci frekanslarını düşürerek eskiyen pillerin telefona zarar vermesini engellemek,  markanın değerini korumak istiyor.

Bir kullanıcının yaptığı testte yeni bir pil taktığında güncellemeye rağmen işlemci frekansı yükseldiği gözlemlenmekte. Belki de firma kullanıcılarını yeni modellere bu şekilde yöneltmek istiyor.

Çocuğumu kış hastalıklarından nasıl korurum

Çocuğumu kış hastalıklarından nasıl korurum

Uykuya önem verilmeli. Çocuğumuzun bir uyku düzeni olmalı ve uykusunu yeterince karşılamalı. Ortalama olarak çocuklar için uyku saati 9 ile 10 saat arasında olmalıdır.

El yıkama en kolay ve önemli faktörlerden biridir. Dışarıdan gelen veya yemek yemeden ve içmeden önce çocuğumuzun ellerini yıkamasına dikkat etmeli ve bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamalıyız.

Giysileri vücut sıcaklığını ayarlayacak şekilde tercih edilmeli. Soğuk havalarda tek kat kalın giysiler yerine 2-3 kat normal giysiler giydirilmeli. Ortam ısısına bağlı olarak bunların çıkartılıp aşırı soğuğa veya sıcağa maruz kalmasını öneleyebiliriz.

Hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için her türden besinler tüketilmeli. Özellikle C vitamini yüksek olan portakal, mandalina, kivi, karnabahar, havuç gibi meyve ve sebzeler kış hastalıklarına karşı direnci arttırır.

Çocuğumuzun oda sıcaklığını dengede tutmalıyız. Oda sıcaklığı 24 ile 26 derece arasında olması onun için yeterli olacaktır.

Hasta olan diğer kişilerden korumalıyız. Kendimiz hasta isek mümkün olduğunca yakın durmamaya çalışalım. Eğer öksürük ve hapşırma gibi durumumuz varsa mikropların yayılmasını engelleyici mendil kullanabiliriz.

Hıdrellez UNESCO kültürel miras listesinde

Hıdrellez UNESCO kültürel miras listesinde

UNESCO’ya sunulan “Bahar kutlaması:Hıdrellez” 2016 yılında Türkiye ve Makedonya birlikte hazırlamıştı. Kültür ve Turizm bakanlığından yapılan açıklamayla, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi” ne kaydedildiği duyuruldu.

Türkiye’den 15 kültür etkinliği UNESCO’da bulunmuş oldu. Hıdrellez doğanın canlanmasıyla bolluk ve bereket beklentisini belirten Hıdırellez’in, her yıl 6 Mayıs’ta kutlanmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı açıklamada;

Bugüne kadar meddahlık, Mevlevi sema törenleri, aşıklık geleneği, Karagöz, Nevruz, geleneksel sohbet toplantıları, ‘Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’, ‘Alevi-Bektaşi Ritüeli: Semah’, tören keşkeği geleneği, ‘Mesir Macunu Festivali’, Türk kahvesi kültürü ve geleneği, ‘Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı’, ‘İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş’, geleneksel çini ustalığı olmak üzere 14 unsuru temsili listeye kaydettirmeyi başaran Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Bahar Kutlaması: Hıdırellez’ dosyasının kaydıyla bu sayıyı 15’e yükseltti.

Our Visitor

000008
Users Today : 2
Users Yesterday : 3
Users Last 7 days : 7
Users Last 30 days : 7
Users This Month : 7
Users This Year : 7
Total Users : 8
Views Today : 3
Views Yesterday : 5
Views Last 7 days : 15
Views Last 30 days : 15
Views This Month : 15
Views This Year : 15
Total views : 16
Who's Online : 0
Your IP Address : 34.204.185.54
Server Time : 2021-04-16